Image Alt

Happy Academy Blog

  /  Genel   /  Okuduk, Tavsiye Ediyoruz: Outfluence

Okuduk, Tavsiye Ediyoruz: Outfluence

Yaşadığımız pandemi süreci, sosyal kargaşa, elektronik cihazlara, medyaya bağlılık ve dijital iletişim patlaması ilerde birbirimizle nasıl bağlantı kuracağımızı yeniden öğrenmek zorunda kalacağımız korkusunu yaratmadı mı?

Bu konuda düşünürken 2008 yılında Al Betz tarafından yazılan Outfluence (Etkilemenin Daha İyi Yolu) çıktı karşımıza tam da empatiyi 2021 yılının ana konusu yapmışken ve influence ve influencer günlük hayatımıza derinden girmişken.

Evet, çok geçmeden eski selamlama, tokalaşma, sarılma, kutlama gelenekleri belki de sona erecek yerini başka şeyler alacak kaygısı içindeyiz ama bilmeliyiz ki bütün bu davranışlarda önemli olan karşılamanın, eylemin kendisi değil, içtenliğidir, tokalaşmasak dahi yaptığımız selamlamanın içtenliği… Outfluence ile bu içtenliği kazanmak mümkün. Özetle Outfluence; 

Çok azımız bize çevremiz tarafından empoze edilen etkinin derinliği hakkında gerçekten yeterince düşünürüz. Birçok insan etki hakkında düşündüğünde otorite, para, prestij sahibi insanları aklına getirir. Eğer yeterince otorite, para, prestij sahibi olmadığınızı düşünüyorsanız outfluence denen gerçek ve olumlu değişimi harekete geçirmelisiniz.

Outluence, influence (etki) hakkındaki geleneksel düşünceyi tersine çevirir. Konseptin arkasındaki felsefe, sessiz iletişimimizin çoğu kez sesli iletişimimizden daha etkin olarak işimize yaradığıdır. Odaklı, düşünceli ve samimi bir şekilde uygulandığında, sessizliğin stratejik bir tarzda kullanımıdır. Siz ve mevcut bir müşteri arasındaki ilişkiye, potansiyel bir müşteriyle aranızda gelişmekte olan bir ilişkiye ya da karşı cinsten biriyle arkadaşlığınızı ilerletmeye odaklıdır.

Outfluence insanlarla ilişkisi olan insanlar hakkındadır.

Sizin ilişkilerinizi daha iyi bir hale getirebilir mi? Daha mutlu olabilir misiniz?, Outfluence ilkelerini izleyerek hayatınızdaki stresi azaltabilir misiniz?, Pozitif ve coşku veren insanları hayatınıza çekebilir misiniz?, Diğer insanlara outfluence uygulayarak hayatınızı daha iyi bir hale getirebilir misiniz?

Outfluence İşe Yarar mı? Cevap evettir.

Zaman içinde insanlara ilk gördüğünüz anlarda erişebilme, onları selamlama ya da onlarla ilişkiye girme yeteneğinizi hassas bir şekilde ayarlama becerisi kazandırır. Gerek fiziksel, gerek psikolojik olarak sizi riske sokan durum ve insanlardan saygılı bir şekilde uzaklaşmayı öğretir ve sizi outfluence özellikleri sergileyen insanlara doğru güvenle yaklaştırır.

İyi insanlar sizi diğer insanlara ve tecrübelere taşıyacaktır. Outfluence sizi daha iyi bir insan haline getirebilir ve ilham almış bir performans sizi işinizde daha iyi hale getirebilir. Bir bileşim halinde bu iki unsur, hayatınızı ve işinizi daha ilginç, eğlenceli ve daha az stresli hale getirebilir.

Outfluence ve ilhamlı performans yolundaki seyahatinizin pozitif bir sonuç vereceğine inanmak için tüm nedenlere sahipsiniz. Hayatınız değiştikçe insanların sizi izleyeceğini ve sizin liderliğinizi takip edeceğini unutmayın.

Bir outfluence uygulayıcısı daima dışarı bakar ve öncelikle karşıdakine yardım etmeyi, ikinci olarak da kendi olumlu hedefini gerçekleştirmeyi ister.

Sessiz İletişimin Değeri

Outfluence sizin tarafınızdan kontrol edilir.

Sessizce uygulanır.

Outfluence farkedilebilirdir.

Herkes için faydalıdır.

Outfluence bir farklılaştırıcıdır.

Performansı artırır.

İletişimin genellikle sessizce ifade edilen 20 temeli şunlardır;

Temas kurmadan önce:

1.Sorun değil, çözüm olun

2.Performansınıza ilham verin

3.Okuyun

4.İyi yazın

Temas sırasında:

5.Samimi olarak ve sıkça iltifat edin

6.Duygularınızı kontrol edin

7.Nazik olun

8.Uygun giyinin

9.Herkese eşit saygıyla davranın

10.Kararlı bir tokalaşma yapın

11.Vaatleri hürmetle karşılayın

12.Çok dinleyin, az konuşun

13.Hatalar yapın ama ders alın

14.Konuşmanın ritmine ayak uydurun

15.Nitelikli bir göz teması sürdürün

16.Tebessüm edin

17.Ağırbaşlı konuşun

18.Ölçülü fırsatları değerlendirin

19.Konuşmadan önce düşünün

20.Sözcüklerin gücünü bilin

Outfluence’i destekleyen ilhamlı performans konusuna gelirsek;

İlham, ortalama davranışla yıldızlı performans arasındaki farkı belirler. İlham dolu birinin bulunduğu bir ortamdaysanız kanınız daha hızlı akar ve gözleriniz biraz daha fazla parlar. Duygu, manyetik ve doğal bir yüksekte hissetme duygusudur. İlhamli performansın bileşenleri şunlardır.

Arzu, istisnai bir tarzda performans göstermek istemelisiniz

Tutku, diğerlerinin ihtiyaçları konusunda hassas olmalı ve bu ihtiyaçları yerine getirme konusunda özenli olmalısınız

Cesaret, ileri adım atmaya ve başarısızlık riskini göze almaya istekli olmalısınız.

İnanç, olumlu bir sonuç alacağınıza inanmalısınız.

İlhamlı bir performans elde etmenin formülü:

Hizmet etmeye hazırlanın.

Hizmet etmeye hazırlanırken öncelikle bilgi tabanınızı ve becerilerinizi en yüksek düzeyde genişletmelisiniz ve bunları aynı yüksek düzeyde sürdürebilmelisiniz. Hizmet yüksek kalite ve ilhamlı performans olmaksızın anlamsızdır.

Kendinizi Adayın (Başlamadan Önce)

Bir iş toplantısına girmeden önce kendinize o noktadan itibaren her şeyin olumlu gideceğini söyleyin. İnsanlar işbirlikçi, katılımcı, üstünlükleri olan ilham dolu insanlarla çalışmayı sever.

Her gün çalıştığınız yere girdiğinizde tebessüm edin ve o gün gireceğiniz her ilişkinin olumlu bir ilişki olması için elinizden gelen her şeyi yapacağınıza söz verin. Birisine kızdığınız zaman onların da size kızdığını elbette fark etmişsinizdir. Birisine tebessüm ettiğinizde, onlar da size gülümser.

Müşterinizi veya İşverenlerinizi Dikkatli Seçin

İdeal müşterinizin profilini tanımlayarak performansınızı canlandırın. Bu onlara daha iyi hizmet vermenizi sağlayacak olan üçüncü adım için size güç verecektir.

Her Ayrıntıyla Mücadele Edin

İşinizle ilgili her ayrıntıyla mücadele etmek istersiniz. Sürekli endişe halinde yaşayabilir misiniz? İster yeni bir profesyonel olun isterse tecrübeli bir profesyonel her ayrıntıyla mücadele etmenin önemini bilmelisiniz. 

Negatif İnsanları Engelleyin

Negatif insanlar enerjinizi tüketir. Tutumları siz duygusal ve entelektüel olarak güçlü ve bilinçli olmadığınız sürece davranışlarınızı etkileyecektir. Örneğin karşı karşıya kalınan durumlarda, sürekli şikayet etme haline düşmek kolaydır. Hepimiz yaparız ya da yapmışızdır. Ama şunu unutmayın. Neye odaklanırsanız odaklanın, ilgili diğer şeyler için çekici olacaksınız. Eğer hayattan şikayetçi bir hale gelirseniz, şikayet edecek daha çok şey bulursunuz.

Yazar katıldığı bir Kenny G konserinden sonra G Tekniği adını verdiği bir tekniği şöyle anlatıyor.

Ön sırada oturmak ve sıranın önünde durmak veya gözlemlemek hayatınızı etkiler. Kenny G’den öğrendiğim şey, duyusal çevrenin gücü. İnsanlar size ne kadar yakınsa, birbirlerini anlamak o kadar netleşir. Şimdiye kadar yaşadığım en ilham verici konserlerden biri, performansın duyulamaz yönleri nedeniyle en unutulmazıydı. Kenny G, Outfluence’ı zekice kullanan ünlü bir saksafoncu. Kenny G’nin Outfluence sürümüne “G Etkisi” adını veriyorum. 1997’deki bir konser sırasında, benden önce sahnede sergilenen Outfluence’ın büyüsüne hayran kaldım. İşinin zirvesindeki herhangi bir profesyonelde olduğu gibi, Kenny performansını zahmetsiz gösteriyor. Mükemmel bir şekilde çalarken – parmak hassasiyeti, seslendirmesi akıcı ve çekici – aynı zamanda saksafona ilham verirken dinleyicileriyle iletişim kurarken büyük bir etki için yüz ifadelerini ve vücut dilini kullanıyor. İş gurusu Peter Drucker, pazarlamayı “müşteri yaratma” olarak tanımlıyor. Kenny G, performansını daha fazla müşteri oluşturmak için kullandı. Bizi konser salonunda müziğiyle eğlendirdi, sessiz iletişimle markasını pazarladı. Gözlerinin ulaşabildiği kadar çok seyirciyle göz temasıyla müziğini kişiselleştirdi. Akşam saatlerinde tiyatronun her köşesine dikkatini çekerek herkese sanatçı ile kişisel bir bağ kurma fırsatı verdi. Kenny G’nin yumuşak yüz hatları ve çekici bir gülümsemesi var. Aynı anda oynarken ve gülümserken gözleri parlıyor. Yetenekleri olağanüstü, ancak onları çarpıcı bir müzik zevki ve dinleyicileriyle sessiz bir kişisel ilişki içinde bir araya getirme yeteneği, benim deneyimime göre eşsiz. Gösterinin sonunda, gecenin selamlama bölümü etkin bir şekilde sona erdi.

Outfluence İşe Yaradı mı Yaramadı mı Nasıl Bileceğiz?

Outfluence uyguladığınız kişinin tutumunda bir farklılık değişiklik fark edeceksiniz. Müşterinizin ya da potansiyel bir müşterinizin aşağıdaki sorulardan birini ne zaman soracağını bileceksiniz. “Sizinle tekrar görüşebilecek miyiz?” ya da “Bir dahaki sefere kiminle görüşeceğiz?”

İlk sorunun şekli müşterinizin bir dahaki sefer özel olarak sizinle iş yapmak istediğini gösterirken ikinci soru müşterinin gelecek sefer işi kiminle gerçekleştireceğini önemsemediğini göstermektedir. Oysa siz, müşterinin daima sizi ve hep sizi aramasını istersiniz.

Outfluence’in etkin bir şekilde işe yaradığını başka nasıl anlarsınız? Sadece başkalarının sizin de bulunduğunuz bir ortamda diğerlerine hakkınızda neler söylediğinizi dinleyerek.

Size outfluence’in içeriğini kısaca anlatmaya çalıştık, paylaşmak istedik. Sadelik, içtenlik, samimiyet, dürüstlük, empati daima kazanacak.

Bir yorum yaz