Image Alt

Happy Academy Blog

  /  Genel   /  Esneklik Ve Uyum Becerinizi Geliştirmenin 30 Yolu

Esneklik Ve Uyum Becerinizi Geliştirmenin 30 Yolu

Charles Darwin’in “Ne en güçlü olan tür hayatta kalır, ne de en zeki olan. Değişime en çok adapte olabilendir, hayatta kalan.” sözü bugün de geçerli.

Tıpkı kar lastikleri, paltolar ve atkılar kullanarak değişen mevsimlere hazırlanmak gibi, işyerini ve geleceği etkileyen değişen durumlara esneklik ve uyum sağlama yeteneğini de artırabiliriz.

Esneklik ve uyum becerilerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, zorlukların üstesinden gelmemizi, çalışma hayatımız boyunca bağlantıda kalmamızı, mutluluğumuzu, ekiplere etkili bir şekilde liderlik etmemizi, yaratıcı çözümleri yenileyebilmemizi ve uygulayabilmemizi sağlar.

Aşağıdaki 30 öneriyi sürekli pratik yaptığınızda, denediğinizde, alışkanlık haline getirdiğinizde uyum ve esneklik becerinizin geliştiğini fark edeceksiniz.

1.Öğrenmenizi sağlayacak yeni şeyler denemek için fırsatlar arayın.

2.Bir dahaki sefere bir değişiklikle karşılaştığınızda tepkinizi değiştirerek değişime uyum sağlama ve olumlu tepki verme becerinizi deneyin.

3.Bir sorunla karşılaştığınızda, onu çözmenin birçok yolunu listelemeyi deneyin. Fikirlerinizi deneyin ve test edin.

4.Kendinizi küçük şekillerde gerin. Her zaman büyük zorluklar değil, günün tadını çıkaran veya bozan küçük zorluklardır. Küçük zorlukları, değişiklikleri deneyin.

5.Merak edin ve işlerin nasıl yürüdüğüne dair sorular sorun.

6.Başka birine mentorluk yapmayı düşünün. Başkalarına öğreterek öğrenebiliriz.

7.Ofis, garaj, oda gibi bir alanı yeniden düzenleyin.

8.Her zamanki rutininizden farklı bir proje veya ekibe kaydolun.

9.Mümkün olduğunca iyi çalışmayan bir süreç bulun ve onu iyileştirmenin bir yolunu bulun.

10.Bir sebat ruhu geliştirin. Çıkmak istediğiniz bir şey var mı, çıkmayın. Kilo kaybetmek? Denemekten vazgeçmeyin. Sağlığınızı iyileştirmek mi istiyorsunuz? Denemekten vazgeçmeyin. Üzerinde çalıştığınız olumlu bir alışkanlığı bırakmak mı istiyorsunuz? Denemekten vazgeçmeyin.

11.Hata yapmaya istekli olun. Hatalarınızdan öğrenin. Hatalarınızı kaydettiğiniz bir günlük tutun. Fratto bununla ilgili şöyle diyor: “Hata yaptığınızda ya da fikrinizi değiştirdiğinizde bunlarla ilgili yazmak size yardımcı olacaktır. Yaptığınız hatalar, utanç kaynağı gibi görünse de bunlara pozitif bir bakış açısıyla yaklaşmak mümkün – profesyonel hayatınızda attığınız adımlardan ders çıkarın.”

12.Değişime “nasıl çalışmayacağıyla” yanıt vermek yerine, yürümesine yardımcı olmanın yollarını düşünmeyi deneyin.

13.Ortamınızdaki tüm değişiklikleri gözlemleyin ve listeleyin.

14.Değişim gözlemleri listenizi alın ve bu listeden yeni bir şey öğrenmeniz gerekip gerekmediğini belirleyin.

15.Bir şeyi değiştirmek veya yeni bir şey öğrenmek için harekete geçin, bir kursa katılın veya bir atölyeye katılın.

16.Çevrenizdekileri nasıl etkilediğinizin farkında olun. Aktif dinleme pratiği yapın.

17.Bugünden ilerisini düşünmeye çalışın ve bir olay, eğilim veya süreç için bir sonuç tahmin edin. Gerçek olup olmadığına bakın. Daha da iyisi, gelecekte olabilecek bir şeyi tahmin etmeye ve olumlu yönde etkilemeye çalışın.

18.Bir değişim destek ağı geliştirin. Kendinizi değişime olumlu bir şekilde uyum sağlayan insanlarla çevreleyin.

19.Bir şey genellikle sizi üzüyorsa veya sizden duygusal bir tetikleyici alıyorsa, sakin olmaya kararlı olun.

20.Değişikliğe uyum sağlamak için ek sorumlulukları kabul edin ve zamanı farklı şekilde yönetmenin bir yolunu bulun.

21.Yeni bir hedef belirleyin ve ona ulaşmak için yola çıkın.

22.Sektörünüzdeki veya alanınızdaki yeni eğilimleri araştırın ve okuyun.

23.Birini öğle yemeğine davet edin ve işleri, engelleri ve değişime nasıl uyum sağladıkları hakkında bilgi edinin. Onlardan öğrenin.

24.Ekibi konulara farklı şekilde yanıt vermeye teşvik etmek için bir toplantının işleyiş şeklini değiştirin.

25.Bunalmış görünebilecek birine yardım etmeyi teklif edin.

26.Kontrol edemeyeceğiniz bir şeyi bırakın. Biraz uyuyun ve değişimin iyi olabileceği gerçeğiyle dinlenin.

27.Öğrenmeden önce öğrendiğiniz şeyleri unutun. “Öğrendiklerini silmek” adaptasyonun en belirgin işaretidir. Natalie Fratto’ya göre, “Aktif bir şekilde öğrendiklerini unutan, öğrendiklerinin yerine yeni bilgileri koyan kişiler, doğru bildiklerini düşündüğü şeylere sürekli meydan okur.” Daha önce bildiğimiz, beynimize kazınmış olan şeyleri unutmak zor olsa da bunu başarmak mümkündür. “Birey, bakış açısını değiştirerek bunu mümkün kılabilir. Hâkim olmadığımız konulara yoğunlaşarak adaptasyon becerilerimizi geliştirebiliriz,” diyor Fratto. Bu tarz bir düşünce yapısına sahip olmak yeni bir iş ararken de gerekli oluyor. Eğer sektör değişikliği yapmak istiyorsanız farklı becerileri beslemek sizin için faydalı olacaktır. 

28.Amaçsızca dolaştığınızda üzerinde yürüdüğünüz yol daha ilgi çekici oluyor. Alışkanlıklarınızı terk etmek ve keşfe çıkmak daha iyi bir seçenek. Başka bir dilde film izleyin, yemek yaparken değişik tarifler deneyin, her zaman yürüdüğünüz yoldan geçmeyin. Bunlar küçük değişiklikler gibi görünse de size eski bildiklerinizi unutma ve yeni bilgilere açık olma becerisini kazandıracak.

29.Ara sıra “şeytanın avukatı” rolünü oynayın. Bazı durumlarda – yüksek risk taşıyanlarından uzak durun – saygılı bir şekilde benimsenen görüşe karşı çıkın. Böylece başka bakış açılarından faydalanmak kolaylaşır. 

30. Morning Pages Egzersizi Yapın. Her sabah kalktığınızda tuvalete gidip elinizi yüzünüzü yıkadıktan sonra başka hiçbir şey yapmadan defterinizi ve kaleminizi alın toplam üç sayfa yazı yazın. Yalnızca ve yalnızca zihninizden anbean geçen düşünceleri. Hiçbir şekilde düzeltme yapmadan (silgi kullanmadan), kelimeleri ve cümleleri değiştirmeye çalışmadan, kendinizi ve düşüncelerinizi yargılamadan. 

Kaynak

30 Ways To Increase Adaptability Skills

https://www.hrcsuite.com/30-ways-to-increase-adaptability-skills/

3 Ways To Measure Your Adaptability – And How To Improve It

https://www.eventopedia.com/blog/3-ways-to-measure-your-adaptability—and-how

Bir yorum yaz